Koszt remontu łazienki. Porównanie trzech realizacji
Przygotowywując się do remontu, kwestia budżetu jest bardzo istotna. Jakim budżetem powinienem dysponować aby zrealizować swoje marzenie o nowej pięknej łazience ?
Oczywiście to zależy :)
Specjalnie na potrzeby odpowiedzi na to pytanie porównałam 3 zrealizowane projekty łazienek aby pokazać od czego zależą koszty remontu łazienki.

Jak widać na wykresie, całościowy koszt remontu waha się między 54tys a prawie 28tys.
To ogromna różnica, na którą wpływa wiele czynników. Wyszczególniłam 4 elementy :
Robocizna, wyposażenie, zabudowy meblowe i kafle.
Jeśli chodzi o koszty robocizny. Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest lokalizacja. Tutaj każda z łazienek znajduje się w Warszawie. Czyli najdroższym rynku w Polsce :)
Wpływ na wycenę robocizny ma to jak wiele zmian będzie trzeba wykonać aby zrealizować projekt. I tak łazienka w mieszkaniu na ul. Zabłocińskiej mimo, że sumarycznie koszt całego pomieszczenia jest największy to koszt robocizny jest najniższy. Dlaczego ? Tutaj nie było żadnych wyburzeń ścian. Zmian w hydraulice czy układzie elektryki. Czyli pracowaliśmy na układzie oryginalnym takim jak przewidział deweloper.

Na Korkowej i Poetów było trzeba wyburzać ściany. Poprzestawiać rury i dostosować układ punktów elektrycznych. Do tego w obu tych przypadkach zaprojektowany był prysznic z odpływem liniowym, co wiąże się z kuciem posadzek.
Dodatkowo w łazience na Korkowej było sporo "zabawy" z wykonaniem przedścianki z półkami wnękowymi w prysznicu. Co wiąże się ze sporym wydatkiem dla glazurnika ( dużo miejsc gdzie płytki łączone były na 45 stopni)
Wysposażenie to koszty od 9tys. do 15,2 tys. W najtańszej opcji armatura, ceramika i dodatki wybrane były ze średniej/niższej półki i zamawiane w sklepach internetowych.
Uwaga tutaj dla lepszego porównania cen w "tańszej" łazience nie uwzględniłam Sauny za 8 tys. W pozostałych łazienkach takich udogodnień nie było i niepotrzebnie zawyżyłoby to porównywane ceny.

Marzeniem właściciela domu na Poetów była właśnie niewielka sauna. Przy mocno ograniczonym budżecie aby marzenie spełnić, szukaliśmy niedrogich rozwiązań.
Na koszt najdroższej łazienki złożyło się wyposażenie z wyższej póki cenowej kupionej w renomowanym sklepie stacjonarnym. Bardzo duża wanna i lustro oraz dość drogie oświetlenie. Do porównania cen nie wziełam pod uwagę pralki i suszarki która pojawiła się tylko w łazience na ul. Zabłocińskiej. W pozostałych mieszkaniach sprzęty te były w innych pomieszczeniach.
Ogromną różnicę widać na cenach kafli. Łazienkę można wykończyć kaflami z marketu ( cena poniżej 100 zł/m2) i częściowo pozostawić ściany malowane farbami do pomieszczeń mokrych. W ten sposób zmieścić się w cenie 3121zł.

W przypadku kafli za 11 tys. na cenę miał wpływ duży format kafli, wysoka cena za m2 ( włoskie kafle powyżej 200 zł) oraz ozdobna jodełka na sporej części ściany za 4,5tys.
Ostatnim elementem są zabudowy meblowe. W opcji budżetowej zastosowaliśmy szafki umywalkowe z marketu i blat z płyty meblowej co kosztowało 3,1 tys. Na Korkowej na zamówienie wykonano szafkę umywalkową z blatem przechodzącym na geberit. Oraz szafkę wiszącą na sortowanie brudnej bielizny i przechowywanie - 4880zł

W mieszkaniu o większym budżecie zaprojektowana została cała ściana w zabudowie. Ukrywająca pralkę i kosz na brudną bieliznę. Sporą ilość szafek do przechowywania oraz ścianę ukrywającą geberit za WC. Razem z szafką pod umywalką z kompozytowym blatem i wpuszczaną umywalką. Inwestorzy zapłacili 16 tys.
Podsumowując, koszty remontu łazienki są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Ważne jest, aby dostosować projekt do swojego budżetu i potrzeb, wybierając elementy, które są dla Ciebie najważniejsze. Niezależnie od tego, czy dysponujesz mniejszym czy większym budżetem, możliwe jest stworzenie pięknej i funkcjonalnej łazienki, która spełni Twoje marzenia.