top of page

Koszt remontu łazienki. Porównanie trzech realizacji

Przygotowywując się do remontu, kwestia budżetu jest bardzo istotna. Jakim budżetem powinienem dysponować aby zrealizować swoje marzenie o nowej pięknej łazience ?

Oczywiście to zależy :)

Specjalnie na potrzeby odpowiedzi na to pytanie porównałam 3 zrealizowane projekty łazienek aby pokazać od czego zależą koszty remontu łazienki.


koszt wykończenia łazienki
porównanie cen łazienka lata 2022/2023

Jak widać na wykresie, całościowy koszt remontu waha się między 54tys a prawie 28tys.

To ogromna różnica, na którą wpływa wiele czynników. Wyszczególniłam 4 elementy :

Robocizna, wyposażenie, zabudowy meblowe i kafle.


Jeśli chodzi o koszty robocizny. Istotnym czynnikiem wpływającym na cenę jest lokalizacja. Tutaj każda z łazienek znajduje się w Warszawie. Czyli najdroższym rynku w Polsce :)

Wpływ na wycenę robocizny ma to jak wiele zmian będzie trzeba wykonać aby zrealizować projekt. I tak łazienka w mieszkaniu na ul. Zabłocińskiej mimo, że sumarycznie koszt całego pomieszczenia jest największy to koszt robocizny jest najniższy. Dlaczego ? Tutaj nie było żadnych wyburzeń ścian. Zmian w hydraulice czy układzie elektryki. Czyli pracowaliśmy na układzie oryginalnym takim jak przewidział deweloper.

Koszt wykończenia łazienki
Projekt zmian budowlanych

Na Korkowej i Poetów było trzeba wyburzać ściany. Poprzestawiać rury i dostosować układ punktów elektrycznych. Do tego w obu tych przypadkach zaprojektowany był prysznic z odpływem liniowym, co wiąże się z kuciem posadzek.


Dodatkowo w łazience na Korkowej było sporo "zabawy" z wykonaniem przedścianki z półkami wnękowymi w prysznicu. Co wiąże się ze sporym wydatkiem dla glazurnika ( dużo miejsc gdzie płytki łączone były na 45 stopni)


Wysposażenie to koszty od 9tys. do 15,2 tys. W najtańszej opcji armatura, ceramika i dodatki wybrane były ze średniej/niższej półki i zamawiane w sklepach internetowych.

Uwaga tutaj dla lepszego porównania cen w "tańszej" łazience nie uwzględniłam Sauny za 8 tys. W pozostałych łazienkach takich udogodnień nie było i niepotrzebnie zawyżyłoby to porównywane ceny.

tania łazienka z sauną
Łazienka z sauną

Marzeniem właściciela domu na Poetów była właśnie niewielka sauna. Przy mocno ograniczonym budżecie aby marzenie spełnić, szukaliśmy niedrogich rozwiązań.


Na koszt najdroższej łazienki złożyło się wyposażenie z wyższej póki cenowej kupionej w renomowanym sklepie stacjonarnym. Bardzo duża wanna i lustro oraz dość drogie oświetlenie. Do porównania cen nie wziełam pod uwagę pralki i suszarki która pojawiła się tylko w łazience na ul. Zabłocińskiej. W pozostałych mieszkaniach sprzęty te były w innych pomieszczeniach.


Ogromną różnicę widać na cenach kafli. Łazienkę można wykończyć kaflami z marketu ( cena poniżej 100 zł/m2) i częściowo pozostawić ściany malowane farbami do pomieszczeń mokrych. W ten sposób zmieścić się w cenie 3121zł.

Koszt wykonczenia łazienki
szafka z blatem kompozytowym

W przypadku kafli za 11 tys. na cenę miał wpływ duży format kafli, wysoka cena za m2 ( włoskie kafle powyżej 200 zł) oraz ozdobna jodełka na sporej części ściany za 4,5tys.


Ostatnim elementem są zabudowy meblowe. W opcji budżetowej zastosowaliśmy szafki umywalkowe z marketu i blat z płyty meblowej co kosztowało 3,1 tys. Na Korkowej na zamówienie wykonano szafkę umywalkową z blatem przechodzącym na geberit. Oraz szafkę wiszącą na sortowanie brudnej bielizny i przechowywanie - 4880zł

Koszt zabudowy w łazience
Projekt zabudowy meblowej

W mieszkaniu o większym budżecie zaprojektowana została cała ściana w zabudowie. Ukrywająca pralkę i kosz na brudną bieliznę. Sporą ilość szafek do przechowywania oraz ścianę ukrywającą geberit za WC. Razem z szafką pod umywalką z kompozytowym blatem i wpuszczaną umywalką. Inwestorzy zapłacili 16 tys.


Podsumowując, koszty remontu łazienki są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Ważne jest, aby dostosować projekt do swojego budżetu i potrzeb, wybierając elementy, które są dla Ciebie najważniejsze. Niezależnie od tego, czy dysponujesz mniejszym czy większym budżetem, możliwe jest stworzenie pięknej i funkcjonalnej łazienki, która spełni Twoje marzenia.


9 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page