top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMilena Niedzwiecka

Przed remontem- ostatnie przygotowania

To będzie ostatni wpis z serii przygotowań przed remontem. Wiemy już jak zaplanować budżet, na co zwrócić uwagę szukając ekipy remontowej i architekta wnętrz.

Jak jeszcze przygotować się zanim chwycimy za młotek?


1. Zadbaj o odpowiednie pozwolenia. Jeśli robisz remont mieszkania prawdopodobnie nie będzie potrzebne pozwolenie budowlane lub zgłoszenie. Chociaż jeśli planujesz istotne zmiany w układzie ścian. Warto pomysły skonsultować z konstruktorem i dostać od niego opinię na piśmie, że planowane zmiany nie wpłyną na konstrukcję całego budynku.


2. Zgłoś remont do spółdzielni/wspólnoty. Przy zmianie układu ścian

najprawdopodobniej poproszą Cie o opis planowanych prac i jeśli będzie zmiana w układzie ścian - rzut mieszkania. W informacji zwrotnej otrzymasz informacje na co spółdzielnia wyraża zgodę oraz dadzą własne wytyczne.


3. Jeśli w mieszkaniu planujesz np. przeniesienie kuchni lub łazienki. Pamiętaj o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Przy większych zmianach warto umówić się z kominiarzem, który potwierdzi, że planowana wentylacja będzie odpowiednia i nie będziecie mieli nieprzyjemnych sytuacji przy corocznym przeglądzie kominiarskim. Częstym błędem jest podpięcie wentylacji do komina łazienkowego lub odwrotnie co jest niezgodne z wytycznymi "warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki...." Kuchnia powinna mieć 2 kratki wentylacyjne. Pierwsza na odprowadzanie powietrza z pomieszczenia, druga do podłączenia okapu. Jeśli jest tylko jedna. Okap powinien działać na zasadzie pochłaniacza ( nie podłączony do komina).


4. Upewnij się, aby jeszcze przed wejściem ekipy remontowej były dostępne niezbędne media : prąd i woda. W szczególności bez prądu ekipie ciężko będzie rozpocząć jakiekolwiek prace. A jego podłączenie może trwać nawet kilka dni. Przy mieszkaniach deweloperskich umowę z dostawcą prądu podpiszesz dopiero po oddaniu budynku do użytkowania. Mimo, że czasami klucze deweloper przekazuje wcześniej, możesz mieć problem z rozpoczęciem pracy. Prawdopodobnie deweloper udostępni możliwość podłączenia się do prądu na klatce schodowej. Lecz zdarzały się sytuacje, gdy zbyt wiele ekip budowlanych równocześnie korzystało z tej możliwości i bezpieczniki nie wytrzymywały napięcia. Możesz sprawdzić możliwość podpisania umowy z dostawcą energii na prąd budowlany.


5. Kontener na odpady budowlane. Najprawdopodobniej będziesz w stanie załatwić go z dnia na dzień. Ale zapominając o nim, możesz stracić jeden cenny dzień na budowie. Bo przecież roboty wyburzeniowe to pierwsza czynność wykonywana na budowie.


6. Sprawdź dostępność produktów, które zamierzasz zamówić. Na niektóre elementy trzeba czasami poczekać kilka tygodni. Uzgodnij z wykonawcą jakie produkty i na kiedy powinieneś dostarczyć aby budowlańcy nie musieli przerywać prac czekając na materiały. Często dłużej możemy poczekać np. na drzwi. Warto sprawdzić czy wybrane kafle lub podłogi drewniane są dostępne od ręki czy dystrybutor będzie je dla Ciebie sprowadzał itd.


7. Kup sobie herbatkę na uspokojenie, albo wykup karnet na masaż relaksacyjny. Budowa zawsze wiąże się ze stresem i ciężko tego uniknąć. Nawet doświadczony architekt napotyka na swojej drodze przeszkody. Często dopiero w trakcie rozpoczętego remontu wychodzą problemy których nie można było przewidzieć. To stare rury do wymiany których nie przewidziano w budżecie, to zbita szyba w trakcie transportu czy zalanie sąsiada. Warto wykupić ubezpieczenie na czas remontu. Pamiętaj, że zwykłe ubezpieczenie mieszkania może nie obejmować zniszczeń spowodowanych remontem.


8. Ostatnim krokiem jest omówienie projektu i pomysłów z wykonawcą na miejscu.

Upewnij się, że ekipa dobrze zrozumiała swoje zadania, zmierzcie wspólnie newralgiczne miejsca ( np. w łazience istotny jest każdy centymetr) Dobrym "tipem" jest przyklejenie projektu/szkiców na okno lub ścianę, aby zawsze był w widocznym miejscu i łatwo było do niego zajrzeć.

Do dzieła !


21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page