top of page

AI w projektowaniu wnętrz

W ostatnim czasie ludzie zastanawiają się nad tym jak wpłynie na ich życie sztuczna inteligencja, która rozwija się w niesamowitym tempie. Niektórzy zadają sobie pytanie, czy sztuczna inteligencja zastąpi kiedyś architektów ? Moja odpowiedź - NIE

Ale znacząco zmieni sposób pracy architekta. Tak jak kiedyś architekt musiał przenieść się z deski kreślarskiej na ekran monitora, Tak teraz z tradycyjnych programów do modelowania 3d przeniesiemy się na te wspierane przez szcztuczną inteligencję.


Przyjrzałam się dwum ciekawym stronom do renderingu AI : https://reroom.ai/ oraz https://homedesigns.ai/

Reroom poznala na wykonanie 3 darmowych wizualizacji próbnych dziennie, które będą miały znaki wodne. W wersji płatnej za $25 miesięcznie możemy wykonać nielimitowaną ilość renderingów miesięcznie, bez wodnych znaków oraz mamy dodatkową możliwość generowania renderingu za pomocą słów.


W homedesigns po zarejestrowaniu mamy 7 dniowy bezpłatny okres próbny i pełen zakres opcji. Koszt miesięczny to 27 dolarów.


Obie strony działają bardzo podobnie, możemy załadować szkic, zdjęcie pomieszczenia lub wizualizacje.

Efekt wizualizacji ze strony ReRoom.ai :

Program miał przedewszystkim problem z rozpoznaniem okien np. w kuchni nad blatem kuchennym. W salonie w stylu "Contemprorary Elegance" całkowicie pominął schody i kominek. Ale jakość wizualizacji, ilość stylów do wyboru jest naprawde obiecująca.

Podobne problemy miał HomeDesign. I choć tutaj darmowa werjsa pozwala na trochę więcej funkcji tj. Dodanie opisu i wykonywanie wielu wizualizacji. Trochę mi zajęło, żeby w kuchni pojawiło się okno :

HomeDesign daje możliwość ustawienia stopnia "AI Intervention" przy ustawieniach LOW rozpoznał okno, Medium i Extream dodawał szafki wiszące :

Nie wiele też dawało dodanie opisów z "prośbą" o zmianę szafek na beżowe, biały sufit czy kamienny blat.

Jeszcze kilka innych ujęć w tym programie :

Podsumowywując, na tą chwilę jeszcze nie zapłaciłbym 25$ miesięcznie za wizualizacje króre mogą być jedynie inspiracją. Jakąś formą pomocy przy rozmowie z klientem w jakiej stylistyce chce mieć wnętrze.

Ale efekty są ciekawe i na pewno będę śledzić jak tego typu programy będą radzić sobie w przyszłości. Myślę, że to już tylko kwestia czasu jak będziemy w stanie na podstawie prostego, nawet odręcznego szkicu wygenerować dobrej jakości wizualizację w wybranej stylistyce. A za pomocą kilku wyrazów zmienić kolor kanapy czy ściany.

Musimy jednak pamiętać, że wykonanie wizualizacji to tylko mała część pracy architekta. Należy jeszcze dobrać wszystkie materiały i meble które znajdą się na obrazku. Tak aby były dostępne na lokalnym rynku oraz mieściły się w budżecie klienta. Stworzyć rysunki techniczne dla wykonawców. Choć myślę, że i z tym kiedyś poradzi sobie sztuczna inteligencja.

AI pracuje na już istniejących stylach, korzysta z dotychczas stworzonych przez człowieka koncepcjach. Jeśli będziemy chcieli zaprojektować naprawde oryginalne wnętrze nie obejdzie się bez twórczego umysłu człowieka.

Czego AI też nigdy nie zastąpi ? Całego procesu realizacji, kontaktu z wykonawcami i dostawcami oraz rozmowy z samym klientem.16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page